Çocuğun Ders Çalışma Alışkanlığına Yönelik 6 Öneri

Aileler çocuğum ders çalışmak istemiyor, bilgisayar televizyon başından kaldırmak için saatlerce dil döküyoruz gibi şikayetlerle gelirler. Çocuklarının uzun sure sıkılmadan aynı oyunu oyanayabildiğini ama yarım saat kitap okuyamadığını şikayet ederler.

Ders Çalışma Alışkanlığına Yönelik 6 Öneri

1- Televizyon, internet çocuklarda da yetişkinlerde de bağımlılık derecesine ulaşabiliyor. Çünkü kişi çaba harcamadan keyif elde eder. Beyin mekanizması kolay elde edebildiği mutluluğu tekrar tekrar ister. Çocuklarda bu durumun önüne geçebilmek için öncelikle ailenin televizyon ve internet kullanımında bir kontrollerinin sınrılarının olması gerekir. Aile sürekli olarak televizyon başında vakit geçiriyorsa çocuğun aksini yapmasını bekleyemezsiniz

2- Daha sonra aileler çocuklarındaki haz öteleme sebat gösterebilme yeteneklerini artırmak için basit aktiviteler yaptırmalı. Örneğin çok sevdikleri istedikleri bir şeyi aldığınızda, aldığınız hediyeyi birlikte anlaşarak yaşına uygun olarak bir veya iki gün sonra verin. İstedikleri o şeyin keyfini mutluluğunu yaşamalarını bir müddet bekletin. Çocuklarınıza buna benzer farklı anlaşmalarla ödülü ertelemeyi öğrenecekleri şekilde uygulamalar yaparsanız eğer haz duygusunu erteleme, dürtü kontrolünü sağlamayı öğrenmelerini desteklemiş olursunuz.

3- Ders çalışmak, kitap okumak hızlı bir keyif vermez. Derslerden elde edecekleri keyif uzun bir dönem çalışma sınavlardan yüksek not alma ve başarılı bir karneye sahip olma şeklinde gelir. Bu süreç sadece çocuklar için değil kimi yetişkinler için de zordur. Yetişkinlerde de çocuklarda da bu yeti aynı merkezden control edilir. Zevk mekanizması kolay ve hızlı olanı tercih etmeye hazırdır. Hızlı sonuç aldığı hızlı keyif aldığı bir şeyi keşfettiğinde beyin onu tekrar tekrar ister. Ders çalışmakta güçlük çeken bir çocuğun dürtü kontrolünü sağlamayı öğretmek üzere sevdiği istediği şeyleri istedikleri zaman değil, bir müddet beklettikten sonra vermek ve bunu bir oyun haline çevirmek çocukların yetilerini geliştirir.

4- Ders çalışmakta zorlanan bir çocuk iç disiplin sağlamakta da güçlük çekiyordur. Odasını toplama, eşyalarını kaldırma gibi sorumlulukların çocuğa ait olması gerekir. Sorumluluk duygusunun gelişmesi ancak ve ancak ailede çocuğun sorumluluklarını üstlenmesini sağlaması ile mümkün olur. İç disiplini elde eden evde sorumluluk alan bir çocuk hayatındaki diğer sorumlukları almaya hazır hale gelir.

5- Çocukların ders çalışması için git ders çalış gibi genel komutlar yerine öncelikle kısa süreler verilerek 20 dakika ders çalışması konusunda anlaşma yapılabilir. Aşamalı olarak bu sure 25 dakika, 28 dakika şeklinde az oranda artırarak devam edilebilir.

6- Çocukların motive olmaları ve daha çok çalışmaları için çocuklara söylenen çok zekisin başarılısın sen yaparsın gibi cümleler sanıldığının aksine çocuğu motive etmiyor aksine kırıyor. Hayal kırıklığına uğratma korkusuna sebep oluyor. Çünkü başarılı olamazsa aptal olduğunu düşünmeye, bu da başaramama korkusuna ve sonuç olarak çabalamaktan vazgeçmeye sebep oluyor. Onun yerine çocukların gayretlerinin, planlı oluşlarının övülmesi çocuklarda güven duygusunun sağlamlaşmasına çaba ve azmine ortam hazırlar.

Author Info

PsikologHanem

Uzman Psikolog/ Çift ve Ebeveyn Danışmanı/ Çift Terapisti/ Madde Bağımlılığı Danışmanı/ Bireysel Terapist/ Çocuk Psikoloğu/ Oyun Terapisti

YORUMLARINIZ

Yazımla ilgili yorum yazabilirsiniz...