Çocuğunuzun Öfke Patlamasına Çözüm

Çocuklarda Öfke Nöbeti

Öfke nöbetleri çocuğun gelişimi açısından oldukça doğaldır. Bağımsızlaşma evresindeki çocuk otonomi kazanma ile bağlanma arasında gidip gelir. Özellikle bu nöbetler 2-4 yaş arasında sık görülür. Bu dönemde bir engelleme ile karşı karşıya kalan çocuk  kendindeki ve başkasındaki duygunun ne olduğunu tam olarak anlayamaz ve aktaramaz. Bundan dolayı da olumsuz bir duygu hissettiklerinde onunla sağlıklı şekilde baş edemez. Kızdığını göstermek için kendini yerden yere vurmak zorundadır. Çünkü kendinde ne olduğundan haberi yoktur. Ayrıca size o içindeki şeyi anlatacak başka bir başka yol da bilmiyordur. Eğer çocuğunuzun duygularını tanıma ve ifade edebilme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olursanız: Çocuk duygularını yönetmeyi, duygularıyla daha sağlıklı başa çıkabilmeyi de öğrenir. Ayrıca duygusal gelişim empati yeteneğini de geliştirir. Çocuğun doğru iletişim kurma yetisi ve sosyal becerileri gelişmiş olur.

Çocuğumun Öfke Nöbetine 5 Etkili Çözüm

1- Çocuğun yaşına göre küçük yaş çocuklarına mutlu, kızgın, üzgün gibi temel duygu isimlerini büyük yaş çocuklarına daha derinlik içeren(heyecanlı, hayal kırırklığı hissi gibi) duygu ifadelerini öğretin.

2- Çocuğunuzun duygu ifadelerini kullanmasını teşvik edin. Örneğin oyuncağı elinden alındığında ne hissediyorsa bunu ifade etmesini teşvik edin. Günlük sohbetlerinizde duygu sıfatlarını kullanın. Çok kızdım ifadesini kullanabilen bir çocuğun öfke patlaması ve ağlama krizi yaşama olasılığı düşüktür.

3- Çocuğunuza her gün nasıl hissettiğini sorun. Belirttiği duygu üzerine konuşun. Onu neyin huzursuz ettiğini, mutlu ettiğini, ne olsaydı iyi hissederdi gibi sorularla açın.

4- Kendi duygularınızı çocuğunuza ifade edin. Çocuğunuzun duygularını kontrol edebilmesi için öncelikle sizin bu konuda kendinizi ilerletmeniz gerekir. Eğer kızdığınızda eşyaları yere fırlatıyorsanız çocuğunuz bunu modelleyecektir.

5- Olumsuz duygularıyla nasıl baş edebileceği ile ilgili ona alternatifler getirebilirsiniz. Örneğin kızdığında onu neyin rahatlatacağını sorup öneri isteyin. Eğer bir şey bulamazsa onu rahatlatabilecek alternatifler geliştirin. Yastığı yumruklamak, açık havaya çıkmak, oyun oynamak, duş almak gibi.

Author Info

PsikologHanem

Uzman Psikolog/ Çift ve Ebeveyn Danışmanı/ Çift Terapisti/ Madde Bağımlılığı Danışmanı/ Bireysel Terapist/ Çocuk Psikoloğu/ Oyun Terapisti

YORUMLARINIZ

Yazımla ilgili yorum yazabilirsiniz...