Dunning- Kruger Etkisi ve Özgüven Patlaması

 

İnsanın kendine güven duyması sağlıklı bir ruhsal yapılanma için şarttır. Güven bir işe başlama, başladığı işi bitirme iletişim kurma sosyal hayatını sürdürme gibi kişinin bireysel ve toplumsal olarak varolabilmesini sağlar. Peki sağlıksız özgüven duygusunu nedir? Hangi belirtilerle karşımıza çıkar.

Dunning- Kruger etkisi David Dunning ve Justin Kruger adlı iki psikolog tarafından “cahil cesaretini” araştırarak ortaya konmuştur. Kişi yetersiz olduğu konuda kendini diğer insanlardan ilerde olduğunu o konu ile ilgili herkesten çok bilgiye sahip olduğunu düşünür. Yetersiz olduğu konuda kendinden bilgili ve yeterli olan diğer insanların becerileri ve bilgilerini farkedemez. O konuda kendi bilgi seviyesini üstte görmeye meğillidir. Aynı yetersiz kişi bilgi edinmeye başladıkça bilgisinin sınırlarını görebilir ve becerilerini doğru konumlandırmaya başlayabilir.

Peki Bu Fenomen Nasıl Ortaya Konmuştur?

Cornell Üniversitesi’nde 45 öğrencinin bilgi seviyesini ve yeteneklerini ölçmek üzere testler uygulanmıştır. Ardından öğrencilerin kendilerini değerlendirmelerini istenmiştir. Testlerde oldukça düşük performans sergileyen öğrenciler kendilerini olumlu ve oldukça yeterli olarak değerlendirirken, yetenekleri ve bilgi düzeyleri yüksek olarak çıkan öğrencilerin ise kendilerini olduklarından çok daha kötü, oldukça yetersiz olarak değerlendirdikleri kaydedilmiştir.

Bu bağlantı 1999’da ortaya atılmış olsa da aslında tarihte birçok düşünürün değindiği farkında oldukları bir meseledir. Örneğin Bertrand Russel: “Zamanımızın en acı verici şeylerinden biri, bir fikri hiç şüphe duymadan savunan kişiler çoğunlukla aptal olması ve biraz hayal gücü ve anlayışı olan kişiler ise şüphe ve kararsızlık dolu olmasıdır.” Gerorge Santayana “cahilin kültürüne kitap gerekmez” diyerek, İmam-ı Azam “cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim” diyerek Dunning-Kruger etkisini özetlemişlerdir.

Sağlıklı Özgüven

Güven duymak sağlık göstergesidir. Ancak insanın sınırlarını, kapasitesini ve bilgisinin ölçüsünü bilmesi için merak etmesi okuması yani öğrenmek için hazır olması gerekir. İnsan ancak bilgisinin sınırlarını bilerek sağlıklı bir özgüvene sahip olabilir. İnsanın kendi sınırlarını bilerek özgüven duyması aynı zamanda sağlıklı bir öz kabulleniştir. Özünü bilerek özünü sevmek ve onu geliştirmek için hazır olmaktır.

Author Info

PsikologHanem

Uzman Psikolog/ Çift ve Ebeveyn Danışmanı/ Çift Terapisti/ Madde Bağımlılığı Danışmanı/ Bireysel Terapist/ Çocuk Psikoloğu/ Oyun Terapisti

YORUMLARINIZ

Yazımla ilgili yorum yazabilirsiniz...