Egzersizin Ruhsal Sorunlara Etkisi

Danışanlarıma egzersizi önerdiğimde ama hocam çok yoğunum hiç vaktim yok, zaten eve yorgun geliyorum, zaten dinlenemiyorum, hiç içimden gelmiyor çok sıkıcı gibi karşılık veriliyor. Ancak egzersizin ve sporun kişilik gelişimine ve ruhsal problemlere yönelik etkisi hiç de öyle basite indirgendiği gibi değil. Dolayısıyla egzersiz ve spor mazaret kabul etmez. Hatta mazeretlerinde panzehiri yine egzersiz ve spordur. Kişideki ruhsal sıkıntıları azaltmaya hızla yardımcı oluyor. Egzersizin ve sporun ruhsal problemlerin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olduğunu birçok araştırmayla artık kesin olarak biliyoruz. Bunu anlatmak ve mazeretlere genel bir açıklama getirmek için bu yazıyı kaleme alıyorum.

Egzersizin sağlık üzerine etkilerini inceleyen araştırmalara bakıldığında psikolojik sağlık ve psikiyatrik rehabilitasyon programlarının tedavi programlarında yer aldığı görülür. Klinik vakalar dediğimiz depresyon, somatizayon, duygu durum problemleri, psikotik problemler, kaygı gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra tedavi gerektirmeyen stres, zihinsel yorgunluk gibi problemlerde egzersizin olumlu etkisini artık net olarak biliyoruz. Etkilerinin nasıl oluştuğunu sağladığı hormonel değişimleri uzun uzun anlatmak yerine bize yansıyan sonuçlarını burda 15 maddeyle özetleyelim.

Egzersizin Ruh Sağlığı Üzerine Araştırmalarca Kanıtlanmış Etkileri

1- Stresin üstesinden gelme kapasitesini artırır

2- Kaygı düzeyini normale döndürmeye yardımcı olur

3- Tedavi gerektirmeyen ama kişiyi olumsuz etkileyen zihinsel yorgunluk, gerginlik, huzursuzluk hissi gibi problemlerin ortadan kalkmasında etkendir.

4- Olumlu beden imgesinde, özgüven duygusunun gelişiminde, duygusal tutarlılık, bağımsız hareket edebilme  ve zihinsel faaliyetlerde artış sağlar.

5- İyi bir duygu durum düzenleyicidir.

6- Sosyal hayatta başarının artışını sağlar.

7- Başağrısını, ağrılı adet görmeyi, fobik durumları azaltır.

8- Kendini kontrol etme becerisini, dürtü kontrolünü, geliştirmeye yardımcı olur.

9-Akademik başarıyı artırmada büyük etkendir. Bir parantez açalım. Çocuğunuzu özel hocalarda gezdirmek yerine erken yaştan itibaren bir spora alıştırın.

10-Bilişsel becerilerin gelişmesini sağlar.

11-Dürtü kontrolünü sağlamada yardımcıdır.

12- Konsatrasyonu ve motivasyonu olumlu yönde etkiler. İş başarısını artırmada etkendir.

13-Hafif ve orta dereceli depresyonda antidepresan etkisi yaparak tedaviye katkı sağlar.

14-Erken kalkamama sorununda yardımcı olur.

15-Alkol ve madde kullanım riskini azaltır.

Author Info

PsikologHanem

Uzman Psikolog/ Çift ve Ebeveyn Danışmanı/ Çift Terapisti/ Madde Bağımlılığı Danışmanı/ Bireysel Terapist/ Çocuk Psikoloğu/ Oyun Terapisti

YORUMLARINIZ

Yazımla ilgili yorum yazabilirsiniz...