Sizden Gelenler

“Benin bir sürü korkularım vardı. Arabaya bindiğimde kaza yapacağımı düşünürdüm. Arabaya binemez duruma geldim. Gece yalnız bir odada karanlıkta uyumaktan korkardım. Deprem olacak, yangın çıkacak. Yani kısaca bir sürü felaket senaryom vardı. Ailemle özel sorunlarımız çok fazlaydı. Kendime dışardan bakıp ne aptalsın dediğim çok olurdu. Daha önce birkaç tane psikoloğa gitmiştim. Düzelmedi, olmadı. Benim beklentim mi farklıydı bilmiyorum. Reyhan hanım hemen analizler yapıp çıkarımlarda bulunmadı. Beni gerçekten anladığında konuştu ve birçok gizli kalan yönlerimle yüzleştirdi. O zaman gerçekten iyi bir psikolog olduğunu anladım. Aceleci davranmadı. Yerinde tesbitlerde bulundu ve beni yargılamadan hatalarımı düşünce bozukluklarımı bana farkettirdi. Belki onu çok yordum ama bana hiçbir zaman ters tepki vermedi. Beni olduğum gibi kabul etti. Sanki benim kendimi sevmemi sağladı. Bazı şeyler nasıl düzeldi tam anlamadım ama hayatımda çok şey değişti. Arabaya biniyorum, rahat uyuyabiliyorum. Ailevi sorunlarımız devam ediyor. Ama eskisi gibi etkilenmiyorum. Kendi yolum için Reyhan hanımdan hep tavsiye istedim ama tavsiye vermedi bana kendi yolumu bulmam ve düşüncelerimi bulmam için destek oldu. Sanırım bu yüzden artık kendim devam edebiliyorum. Reyhan hanım sürekli birine ihtiyaç duyarak yaşamamı engellemiş oldu. Teşekkür ederim kendisine”

B.İ / İstanbul

“Nasıl yazsam bilmiyorum ama çok mutsuz olduğum bir süreçte Reyhan Hanımla tanıştım. Çökmüştüm. Bitti demiştim. Hayatımdaki en yakınım olan babam bir sürü sebeple çalıştığım bütün parayı alıyordu. Yatırım yapmayı kendi işimi kurmayı planlamıştım. Olmadı. Ailemle sevdiğim kadın arasında kalıyordum. Sonra o sevdiğim kadın tarafından da terkedildim. Sanki bütün olumsuzluklar beni buluyordu. Gece kabuslar, gündüz içkiyle geçti günlerim. Defalarca intihar etmek istedim. Yapamadım. Kaybolmuştum. Sanki birileri benim yerime her şeyi düşünüp istediğini yapıyordu da bir ben herkese mecburdum. Amcamla çok yakınızdır. O zorla ikna etti beni yardım almam konusunda. Yardım almaya karar verdiğimde Reyhan hanımla tanıştım ve yavaş yavaş kendimde güç bulmaya başladım. Yeniden planlar kurmaya başarabildim. Kendime inanıyorum. Sınırlarımı çizdim. Her sözün altında boynumu bükerek ezilmiyorum artık. Zayıflıklarımla kendimi ve diğer insanları kabul ediyorum. Sanırım kendimi sevmeye başlıyorum.”

Ö.S. / İstanbul

“Reyhan hanıma bir bağımlı annesi olarak başvurdum. Ne yapacağım konusunda çaresizdim. Yalnızdım. Yıpranmıştım. Bağımlının ne olduğunu, bağımlı ailesi olmanın nasıl bir duruma sebep olduğunu, bağımlı biriyle nasıl iletişim kurulup onunla nasıl yaşanır onu öğrendim. Bütün bir süreçte ne kadar kendimi yıprattığımı gördüm. Kendim için yaşamayı sonra ailemi nasıl faydalı olabileceğimi öğrendim. Reyhan hanım gerçekten kararlı, başta ne söylediyse sonun da da aynısını söyledi. Her konuda kendime örnek alacağım bir kişidir. Teşekkür ediyorum kendisine.”

A.S. / İstanbul
“Öfkemi kontrol edemeyen bir insandım.Önceden biri küfretse dönüp onu döverdim. Her şeye bağıran. Sanki o istemediğim ufak bir şey bile olsa o şeyi görsem ben gidiyordum yerime başkası geliyordu. Elektirik devrelerim çakardı öldüresiye döverdim o insanı.Daha önce de psikoloğa götürmüşlerdi. Bana senin sonun ya hapishane ya ölüm dedi. Ben hiç kavga etmemeyi denememişim. Aileme yaklaşmak istiyorum. Artık kendi yolumu bulmak istiyorum. Bakıyorum da ben hep aynı yolu denemişim. Şimdi başka yollar deniyorum. Reyhan hanıma teşekkür etmeliyim.”

A.K.  / İstanbul

“Ben üniversiteyi kazanamadım. Babam annem ayrı. Babam gördüğü yerde hep tavsiye verir. Annem sürekli üstüme düşer arkamı toplar ama ona özel başka bir sürü kızgınlığım var. Sonuç olarak ben ikisi arasında gidip geldim. Sinirlendim ama asla anlamadılar. Ben mi senin sen mi benim çocuğumsun derler ve dinlemezler. Reyhan hanıma getirdiler beni. Madde de kullanıyordum. Dağınıktı kafam. Sonra görüşmeye devam ettik bize randevu verdi. Benimle bireysel de görüştü. Aslında istemiyordum ama ihtiyacım varmış bunu anladım. Daha önce de gitmiştik psikoloğa o yüzden istememiştim. Ama Reyhan hanım beni anladı. Ailede ilk defa konuşabilir hale geldik. Madde ile arama mesafe koydum önce. Şuan süresini hesaplamadım ama uzun süredir kullanmıyorum. Hayatıma tutunmayı deniyorum. Umutluyum. Başaracağımı biliyorum. Çünkü artık sorunlarımın ne olduğunu görüyorum. Teşekkür ederim Reyhan hanıma”

O.Ü. / İstanbul

“Severek evlendim. Çocuğumuz oldu ikiz ve sonra bir tane daha. Ama hamileliğim ve sonrası çok kötü geçti. Boşanmayı düşündüm. Çocuklarımı bırakmak istemedim. Kendime acıdım durdum. Sonra Reyhan hanımla görüştüm. Bana yardımcı olabileceğini söyledi. Randevu aldım ve görüştük. Kendisi güleryüzlü, yardımsever, anlayışlı biri. Beni kısa sürede anladı. O kadar acıyı niye taşımışım daha önce niye yardım almamışım diye kendime kızdım. Ben çok faydasını gördüm. Önce kendimi iyileştirmem gerektiğini biliyorum. Önce ben mutlu olmalıyım. Sonra çocuklarıma iyi bir anne olabileceğim. Çıkış yolunu görebiliyorum. Eşimle çok daha iyiyiz. Bana destek olan yolumu bulmama yardım eden kendime gelmemi sağlayan Reyhan hanıma teşekkürler.”

S. R. / İstanbul

“Reyhan Hanımı iyi ki tanımışım. Madde bağımlısı bir oğlum var. Kendisinden onun için destek aldık. Ailemizde birçok şey değişti. Bize göremediğimizi gösterdi. Evdeki huzursuzluk bitti. Bunalımdaydım. Artık kendimi daha iyi hissediyorum. Problemlerin üstesinden gelmeyi öğrendim. Bilgilendim. Pozitif bakıyorum. Bağımlılıkla ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Reyhan hanımdan öğrendim. Bizimle ilgilendi. Ailemizdeki problemleri çözmemizde yardımcı oldu.  Bana da oğluma da bütün bir ailemize yardım etti ve şimdi toparlandık. Kendisi çok iyi biri. Başarılı. Yardımsever. Çok iyi bir hizmet aldım. Allah razı olsun.”

G.G. / İstanbul

Eğer hizmet aldıysanız siz de yorum yapabilirsiniz.